Hej!
Funderar på olika behandlingar kring sköldkörtel vs att inte behandla. Kost, tabletter och jodbehandling. Utan behandling så blir katten successivt sämre. Stämmer? Finns det inga andra alternativ? Kan inte bota, men lindra månne?
Är läkemedlen Thacapzol och Felimazole likvärdiga? Eller finns det någon skillnad som gör den ena medicinen bättre lämpad än den andra beroende på kattens tillstånd/problem i övrigt? Om en katt redan har låg halt av röda blodkroppar, är det uteslutet med denna behandling? Njurbekymmer?
Jodbehandling uppfattar jag att man inte vill göra på gamla katter då den är för ansträngande. I synnerhet om katten har andra krämpor som t.ex. problem med njurarna. Stämmer?
Y/D-kost får inte blandas med annan om den ska ha avsedd effekt? Kan katter som inte har dylika besvär äta av den utan problem? Om man har flera katter är det svårt att förhindra menar jag.
Stort tack för svar :)