Veterinären.nu – Sveriges ledande hälsoportal för sällskapsdjur
× Stäng

Frågelådan är
flyttad till FirstVet.

Ställ din fråga eller boka videosamtal på FirstVet.se

Gå till FirstVet

FirstVet finns som app för iPhone, iPad och Android. Ladda ner appen i App Store eller på Google Play

Annons

Schäferhunden och dess rasrelaterade sjukdomar problem

Finns det vissa sjukdomar eller andra problem som är extra vanliga hos schäferhunden på grund av vart aveln har för dem? Är höftproblem lika vanligt som man tror? Om ja, varför?
Har problemen, om de finns, ökat under de senare åren när schäfern blivit lägre och lägre i ryggen och fått in bakbenen mer under magen?

Veterinären svarar

Hej!
Jag vet inte hur vanligt du tror att det är med höftproblem så den frågan kan jag inte besvara. Kontakta svenska kennelklubben eller svenska schäferklubben och fråga om hur höftledsproblematiken utvecklats i rasen.
Huruvida schäferns allt underligare anatomi faktiskt är kopplad till problem i leder och rygg är omtvistat och jag känner int etill någon undersökning som säkert fastslår vare sig det ena eller det andra.

Veterinären svarar om Hund

  • Hältor

    Hejsan . Jag har en 6 månaders valp , 4 av hennes syskon har blivit avlivade pga hältor . Allting som dom har beskrivit låter som OCD. Min hund har inte varit halt men finns det nått sätt att kolla om hunden kommer bli sjuk av ocd i framtiden . Är så orolig när så många i samma kull har varit sjuka . Mvh moa

    moa_morrison_sevefjord

    Av: moa_morrison_sevefjord

  • Klickade höft Bak

    hej jag har en golden tik på fyra år och när hon går så hör man ett klickande höften bak men hon verkar in ont

    ida_sofie_andersson

    Av: ida_sofie_andersson

  • 2årig schäfer tik

    Hej! Jag har en schäfer tik på 2 år, jag har haft henne sedan hon var 8 månader och vetat sen hennes 1 årsdag har ett ärftligt problem med armbågarna och hade lite hälta när hon växte men sedan har hon inte haft någonting! Igår började hon halta då och då och samma sak gäller idag. Speciellt början av promenaderna. Grejen är att det är inte främre delen hon har hälta, utan bakre del... specifikt…

    Izabellind

    Av: Izabellind

Fler frågor om Hund

Forum Hund

  • tjene penge online

    Jeg vil gerne lære at tjene penge online. Jeg er tiltrukket af dette område, og jeg tror, at jeg kan opnå god succes der. Hvad er den bedste måde at komme i gang med dette nu?

  • Jeg er lei av å sitte

    Jeg er lei av å sitte hjemme med sykdommen min. Jeg skal ingen steder de neste ukene. Han ønsker å gjøre noe og tjene penger på det. Kan du gjøre det hjemme? Gi oss beskjed hvis du vet, jeg er veldig takknemlig for deg.

  • funnet uten å snyte på Internett

    Går du ofte til selskaper som er engasjert i installasjon eller utskifting av bad?

Gå till forumet om Hund

En tjänst där våra veterinärer svarar på dina frågor om sällskapsdjur.

Fråga veterinären Fråga veterinären
Dog News
© 2023 Veterinären.nu. Allt innehåll är skyddat enligt upphovsrättslagen. Veterinären.nu drivs av Onlinevet 247 AB.
Annons